Program „Aktywizacja bez barier”

Program polega na codwutygodniowych spotkaniach z przedstawicielami wybranych grup zawodowych. Uczestnicy sami wybierają zawody o których chcieli by się coś więcej dowiedzieć. Na zebraniu wszystkich uczestników z instruktorem zawodu wybiera się zawody, które będą reprezentowane. Oprócz spotkań na Warsztatach Terapii Zajęciowej cykl zajęć może być realizowany poprzez wyjścia w teren np. do zakładów pracy oraz na wycieczkach poznawczych środowisko pracy wybranego zawodu.

Program ma na celu:

  • zapoznanie uczestnika z wybranym zawodem,
  • omówienie specyfiki omawianego zawodu,
  • nauka prawidłowego nawiązywania kontaktów społecznych poprzez wspólny udział w spotkaniach z przedstawicielem wybranej grupy zawodowej,
  • zainicjowanie i promocja nowej formy wsparcia osób niepełnosprawnych,
  • rozeznanie potrzeb zawodowych i socjalnych.

Przedstawiamy poznane zawody przez naszych uczestników:

LEŚNICZY-spotkanie odbyło się na wyjeździe do Brynka. Pan leśniczy opowiadał co należy do jego obowiązków, przybliżył charakterystykę jego ubioru. Zwiedziliśmy ścieżkę edukacyjną po lesie a także pojechaliśmy do Zespołu Szkół Leśnych oraz Ekologicznych.

PIELĘGNIARKA/POŁOŻNA-zaproszona pani opowiadała o zawodzie położnej jak i pielęgniarki, mówiła jakie szkoły należy ukończyć aby pracować w tym zawodzie. Uczestnicy mieli możliwość zmierzenia sobie ciśnienia.
 
LISTONOSZ-zawód ten mieliśmy okazje poznać na wyjeździe do Wrocławia, zwiedzając muzeum poczty. Uczestnicy widzieli kolekcję znaczków pocztowych, skrzynki pocztowe z kraju i zagranicy, stare modele telefonów, maszyny do pisania.

AKTOR-spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Aktor Andrzej Kroczyński opowiadał o swoich rolach, przygodach i doświadczeniach na deskach teatru. Uczestnicy mieli możliwość poznać różne techniki ćwiczeniowe.
STRAŻ POŻARNA-nasze warsztaty odwiedziły Państwową Straż Pożarnąw Zabrzu przy ulicy Stalmacha. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć garaż gdzie stoją wozy strażackie, uczestnicy zobaczyli co znajduje się w torbach, które służą do udzielania pierwszej pomocy. widzieli także nożyce do rozcinania aut, stroje, kaski, maski oraz podstawowe wyposażenie strażaka wyruszającego w akcje.

SĄD-we wrześniu zwiedziliśmy Sad Rejonowy w Zabrzu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak wygląda biuro przyjęć, biuro informacji, kasa, sekretariat, cela zatrzymanych, sala rozpraw. Uczestnicy chętnie brali udział w zajęciach, potrafili dużo opowiedzieć o pracy w sądzie.

SANEPID-w październiku całymi warsztatami wybraliśmy się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zabrzu. Zobaczyliśmy jak przebiega proces badania wody oraz obecność chloru w wodzie-badanie twardości wody, zobaczyliśmy jak wygląda płytka chronograficzna, na czym polegają badania mikroskopem oraz badania mętności.

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ-W kwietniu mieliśmy okazję zwiedzić trzy działy zakładu: krawiectwo, poligrafię oraz introligatornię. Poznaliśmy historię zakładu oraz na jakich zasadach można być zatrudnionym. Pan wicedyrektor Zbigniew Nowakowski omawiał jak przebiega rekrutacja oraz jakie należy spełnić warunki i przebyć badania aby być branym pod uwagę przy zatrudnieniu osób. Na zakończenie uczestnicy naszych warsztatów wręczyli podziękowania oraz upominek z pracowni ceramiki panu dyrektorowi.

RADIO PLUS-W dniach 01.07 oraz 05.07.2010 mieliśmy okazję zwiedzenia Radia Plus w Gliwicach. Pan Paweł Jurek zapoznał nas z pracą w studiu emisji, pomieszczeniem nagrań oraz realizatornią, gdzie dziennikarze gromadzą i obrabiają zebrany materiał, który w późniejszym czasie jest emitowany na antenie.

MULTIKINO-8 czerwca 2010 roku mieliśmy możliwość zobaczyć kino od strony zaplecza. Pani koordynator prac w kinie  zaprowadziła nas i opowiedziała nam na temat projektorni kinowej. Sale kinowe zostały zaprojektowane tak, aby wszystko służyło wygodzie widza. Po zwiedzeniu multikina nasi uczestnicy mieli okazję zadawania pytań, które ich nurtowały. Po wszystkich pytaniach i odpowiedziach uczestnicy wręczyli podziękowania za możliwość zobaczenia kina.

HUTA ŁABĘDY-W dniach 16 i 23 lutego 2011 roku odbył się wyjazd w ramach programu „Aktywizacja Bez Barier” do Huty Łabędy. Na miejscu zwiedziliśmy Walcownię Kształtowników oraz Wydział Jarzm i Strzemion. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć także różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Mieliśmy okazję obserwować produkcję konstrukcji obudowy korytarzy górniczych, konstrukcję szyn do torów pociągowych, konstrukcję szkieletów zakładowych. Po zwiedzeniu całego zakładu uczestnicy zadawali wiele pytań. Zdziwienie wywołały karty pracy pracowników oraz obowiązujący trzyzmianowy tryb pracy. Po zakończeniu Irena i Kamil wręczyli podziękowanie oraz upominek z pracowni ceramicznej.

POLICJA-dnia 24 maja poznaliśmy zawód policjanta. Tym razem to policja odwiedziła nasze warsztaty wraz z dwoma psami-owczarkami niemieckimi. W naszym ogrodzie odbył się pokaz obrony przed agresywnymi psami oraz ich posłuszeństwa na wydawane komendy. Panowie policjanci zaprezentowali wyposażenie swojego ubioru oraz wygłosili prelekcje na temat zawodu, który wykonują. Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, przymiarki odzieży obronnej oraz zakłucia się w kajdanki.
 

Fabryka OPEL-Gliwice-w dniach 6,7 lipca mieliśmy możliwość zwiedzenia fabryki samochodów OPEL w Gliwicach. Na miejscu przywitała nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po fabryce i omówiła cykl produkcji wybranych modeli samochodu. Na początku naszej wizyty w sali konferencyjnej zostaliśmy zapoznani z przepisami BHP oraz wyposażeni w słuchawki i okulary ochronne, co ułatwiło nam sprawne poruszanie się po halach produkcyjnych. Uczestnicy mieli możliwość zadawania nurtujących ich pytań.

Urząd Pracy-Przed urlopem mieliśmy okazję wyjścia do Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. Zapoznaliśmy się z jego celami, rynkiem pracy osób niepełnosprawnych oraz instytucjami działającymi na ich rzecz. Przedstawiono nam prezentację multimedialną na temat „jak i gdzie szukać pracy?”. Uczestnicy brali aktywny udział w spotkaniu, zadawając bardzo ciekawe pytania.

 
Schronisko „PSITUL MNIE”-Uczestnicy naszych warsztatów zwiedzili schronisko dla bezdomnych psów i kotów. W trakcie zwiedzania mieli okazję poznać zawód: pracownik schroniska. Dowiedzieli się jak funkcjonuje schronisko, w jakich warunkach mieszkają zwierzęta i jaki jest średni czas oczekiwania na potencjalnego nowego właściciela. Uzyskali informacje na temat możliwości odbycia wolontariatu w miejscu, gdzie każdy piesek domaga się czułości i troskliwej opieki.
 
 
Stadion Górnika Zabrze-W październiku nasze warsztaty miały okazję zwiedzić stadion klubu piłkarskiego „Górnik Zabrze”, co wiązało się z wieloma emocjami uczestników. Większość z nich wykazało się wiedzą na temat historii klubu, inni pozostali czynnymi słuchaczami podczas prezentacji poszczególnych sal i pomieszczeń.
 
 
Policja na WTZ-W listopadzie nasze WTZ odwiedzili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Na spotkaniu uczestnicy mieli okazję usłyszeć na czym polega praca policjanta w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej.
 
Bibliotekarz-to zawód znany i kojarzony przez miłośników książek. Nasi niepełnosprawni uczestnicy nie zawsze mieli okazję spotkać się z reprezentantem takiego zawodu, choćby nawet przez wzgląd na szereg barier architektonicznych uniemożliwiających wejść do budynku bibliotki publicznej, lub z powodu nieumiejętności czytania. Celem spotkania z bibliotekarzem było zaprezentowanie specyfiki tego zawodu, zachęcenie uczestników WTZ do sięgania po książkę, czytania lub słuchania ,,jej” dzięki takim możliwościom jak audiobooki, a także odwiedzania, w miarę możliwości bibliotek miejskich.
 
Fryzjer-W ramach programu ,, Aktywizacja bez barier ” na naszych warsztatach gościła fryzjerka. Zawód fryzjera każdy uczestnik WTZ miał okazję poznać, niemniej odwiedziny pani fryzjerki poruszyły cała grupę obecnych na prezentacji. Pani Marta opowiadała o swoim zamiłowaniu do wykonywanej pracy, o tym, co skłoniło ją do podjęcia własnej działalności gospodarczej oraz jaką szkołe trzeba ukończyć chcąc zostać fryzjerem. Największym poruszeniem stał się pokaz stylizacji włosów, który przeprowadzono na chętnych uczestnikach WTZ.
 
Doradca zawodowy-W ramah programu ,,Aktywizacja bez barier” oraz dzięki grzeczności Wojewódzkiego Urzędu Pracy, nasi uczestnicy WTZ mieli okazję poznać zawód ,, doradca zawodowy”. Zawód ten nie jest im obcy, ponieważ  na co dzień mają okazję skorzystać z pomocy doradcy/ instruktora zawodu. Niemniej pani Anna, podczas prezentacji przedstawiła im szereg innych działań tego specjalisty, zatrudnionego w WUP. Mówiła o możliwościach skorzystania z projektów i programów kierowanych do osób niepełnosprawnych. Na koniec spotknia nasi uczestnicy mogli zadawać pytania zaproszonej osobie, co pozwoliło na głębsze utrwalenie zdobytej wiedzy. 
 
Kurator sądowy-W czerwcu br. nasze warsztaty odwiedził przedstawiciel ,, kurator sądowy”. Zawód ten wymaga umiejętności niezwykłego podejścia do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społczenym, często rodzin z problemem alkoholowym lub innych, posiadających wyrok sądowy, nakazujący objąć nadzorem kuratorskim takie osoby. Pan Grzegorz opowiadał o swojej pracy, a uczestnicy mogli zadawać mu nurtujące ich pytania. Oprócz funkcji kuratora, zaproszony gość jest również prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rozwoju Kultury, przy którym funkcjonuje szkoła Logika. Zaproponował naszym niepełnosprawnym uczestnikom możiwość podniesienia swoich kwalifikacji, poprzez kontynuowanie kształcenia w gimnazjum dla dorosłych, lub liceum ogólnokształcacym, mieszczących się w tej szkole. Prezentacja zawodu połączona z luźną pogadanką zostały pozytywnie przyjęte przez uczestników WTZ.