Program „Aktywizacja bez barier”

Program polega na codwutygodniowych spotkaniach z przedstawicielami wybranych grup zawodowych. Uczestnicy sami wybierają zawody o których chcieli by się coś więcej dowiedzieć. Na zebraniu wszystkich uczestników z instruktorem zawodu wybiera się zawody, które będą reprezentowane. Oprócz spotkań na Warsztatach Terapii Zajęciowej cykl zajęć może być realizowany poprzez wyjścia w teren np. do zakładów pracy oraz na wycieczkach poznawczych środowisko pracy wybranego zawodu.
 

Program ma na celu:

  • zapoznanie uczestnika z wybranym zawodem,
  • omówienie specyfiki omawianego zawodu,
  • nauka prawidłowego nawiązywania kontaktów społecznych poprzez wspólny udział w spotkaniach z przedstawicielem wybranej grupy zawodowej,
  • zainicjowanie i promocja nowej formy wsparcia osób niepełnosprawnych,
  • rozeznanie potrzeb zawodowych i socjalnych.

 

Przedstawiamy poznane zawody przez naszych uczestników:

LEŚNICZY – spotkanie odbyło się na wyjeździe do Brynka. Pan leśniczy opowiadał co należy do jego obowiązków oraz przybliżył charakterystykę jego ubioru. Podążaliśmy ścieżką edukacyjną po lesie, a także pojechaliśmy do Zespołu Szkół Leśnych oraz Ekologicznych.

PIELĘGNIARKA/POŁOŻNA – Uczestnicy słuchali opowieści o zawodzie położnej, jak i pielęgniarki. Mówiła jakie szkoły należy ukończyć, aby pracować w tym zawodzie. Uczestnicy mieli możliwość zmierzenia sobie ciśnienia.
 
 
LISTONOSZ – zawód ten mieliśmy okazje poznać na wyjeździe do Wrocławia, zwiedzając muzeum poczty. Uczestnicy widzieli kolekcję znaczków pocztowych, skrzynki pocztowe z kraju i zagranicy, stare modele telefonów i maszyn
do pisania.
AKTOR – spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Aktor Andrzej Kroczyński opowiadał o swoich rolach, przygodach i doświadczeniach na deskach teatru. Uczestnicy mieli możliwość poznać różne techniki ćwiczeniowe.
 
STRAŻAK – nasze warsztaty odwiedziły Państwową Straż Pożarną w Zabrzu przy ulicy Stalmacha. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć garaż, w którym stoją wozy strażackie. Zobaczyli także co znajduje się w torbach, które służą do udzielania pierwszej pomocy oraz poznali podstawowe wyposażenie strażaka w akcji. Uczestnikom zaprezentowano nożyce do rozcinania aut, stroje, kaski, i  maski.
SĘDZIA – we wrześniu odwiedziliśmy Sad Rejonowy w Zabrzu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak wygląda biuro przyjęć, biuro informacji, kasa, sekretariat, cela zatrzymanych, sala rozpraw. Chętnie brali udział w zajęciach, gdzie opowiadali o pracy w sądzie.
INSPEKTOR SANITARNY – w październiku całymi warsztatami wybraliśmy się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zabrzu. Zobaczyliśmy jak przebiega proces badania wody oraz obecność chloru w wodzie (badanie twardości wody). Zobaczyliśmy także, jak wygląda płytka chronograficzna, na czym polegają badania mikroskopem oraz badania mętności.

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ – w kwietniu mieliśmy okazję zwiedzić trzy działy zakładu: krawiectwo, poligrafię oraz introligatornię. Poznaliśmy historię zakładu oraz zasady zatrudnienia. Pan wicedyrektor Zbigniew Nowakowski omawiał jak przebiega rekrutacja oraz warunki i badania jakie należy spełniać, aby wziąć udział w rekrutacji. Na zakończenie uczestnicy naszych warsztatów wręczyli podziękowania oraz upominek przygotowany przez pracownię ceramiki panu dyrektorowi.

SPIKER – w lipcu 2010 roku mieliśmy okazję zwiedzenia Radia Plus w Gliwicach. Pan Paweł Jurek zapoznał nas z pracą w studiu emisji, pomieszczeniem nagrań oraz realizatornią, gdzie dziennikarze gromadzą się i obrabiają zebrany materiał, który w późniejszym czasie jest emitowany na antenie.

KINOOPERATOR – zobaczyliśmy kino od strony zaplecza. Pani koordynator prac w kinie zaprowadziła nas i przybliżyła nam temat projektornii kinowej. Opowiadała również o salach kinowych, które zostały zaprojektowane tak, aby wszystko służyło wygodzie widza. Po zwiedzeniu multikina nasi uczestnicy mieli okazję zadawania pytań, które ich nurtowały. Na zakończenie uczestnicy wręczyli podziękowania za wspólnie spędzony czas.

 

HUTNIK – w  lutym 2011 roku odbył się wyjazd do Huty Łabędy. Na miejscu zwiedziliśmy Walcownię Kształtowników oraz Wydział Jarzm i Strzemion. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć także różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Obserwowaliśmy produkcję konstrukcji obudowy korytarzy górniczych, konstrukcji szyn do torów pociągowych i konstrukcji szkieletów zakładowych. Po zwiedzeniu całego zakładu uczestnicy zadawali wiele pytań. Zdziwienie wywołały karty pracy pracowników oraz obowiązujący trzyzmianowy tryb pracy. Po zakończeniu Irena i Kamil wręczyli podziękowanie oraz upominek przygotowany pracownię ceramiczną.

POLICJANT – tym razem policja odwiedziła nasze warsztaty wraz z dwoma owczarkami niemieckimi. W naszym ogrodzie odbył się pokaz obrony przed agresywnymi psami oraz ich posłuszeństwa na wydawane komendy. Panowie policjanci zaprezentowali wyposażenie swojego ubioru oraz wygłosili prelekcje na temat zawodu, który wykonują. Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, przymiarki odzieży obronnej oraz zakłucia się w kajdanki.

ROBOTNIK – w dniach 6,7 lipca mieliśmy możliwość zwiedzenia fabryki samochodów OPEL w Gliwicach. Na miejscu przywitała nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po fabryce i omówiła cykl produkcji wybranych modeli samochodu. Na początku naszej wizyty w sali konferencyjnej zostaliśmy zapoznani z przepisami BHP oraz wyposażeni w słuchawki i okulary ochronne, co ułatwiło nam sprawne poruszanie się po halach produkcyjnych. Uczestnicy mieli możliwość zadawania nurtujących ich pytań.

URZĘDNIK – przed urlopem mieliśmy okazję wyjścia do Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. Zapoznaliśmy się z jego celami, rynkiem pracy osób niepełnosprawnych oraz instytucjami działającymi na ich rzecz. Przedstawiono nam prezentację multimedialną na temat „jak i gdzie szukać pracy?”. Uczestnicy brali aktywny udział w spotkaniu, zadając bardzo ciekawe pytania.

Schronisko „PSITUL MNIE” – uczestnicy naszych warsztatów zwiedzili schronisko dla bezdomnych psów i kotów. W trakcie zwiedzania mieli okazję poznać zawód: pracownik schroniska. Dowiedzieli się jak funkcjonuje schronisko, w jakich warunkach mieszkają zwierzęta i jaki jest średni czas oczekiwania na potencjalnego nowego właściciela. Uzyskali informacje na temat możliwości odbycia wolontariatu w miejscu, gdzie każdy piesek domaga się czułości i troskliwej opieki.
 
PIŁKARZ – W październiku nasze warsztaty miały okazję zwiedzić stadion klubu piłkarskiego „Górnik Zabrze”, co wiązało się z wieloma emocjami uczestników. Większość z nich wykazało się wiedzą na temat historii klubu, inni pozostali czynnymi słuchaczami podczas prezentacji poszczególnych sal i pomieszczeń.
 
Policja na WTZ –  nasze warsztaty odwiedzili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Na spotkaniu uczestnicy mieli okazję usłyszeć na czym polega praca policjanta w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej.
 
BIBLIOTEKARZ – to zawód znany i kojarzony przez miłośników książek. Nasi niepełnosprawni uczestnicy nie zawsze mieli okazję spotkać się z reprezentantem takiego zawodu, choćby nawet przez wzgląd na szereg barier architektonicznych uniemożliwiających wejść do budynku biblioteki publicznej lub z powodu nieumiejętności czytania. Celem spotkania z bibliotekarzem było zaprezentowanie specyfiki tego zawodu, zachęcenie uczestników WTZ do sięgania po książkę, czytania lub słuchania ,,jej” dzięki takim możliwościom jak audiobooki, a także odwiedzania, w miarę możliwości bibliotek miejskich.
 
FRYZJER – zawód fryzjera każdy uczestnik WTZ miał już okazję poznać, niemniej odwiedziny pani fryzjerki poruszyły grupy obecne na prezentacji. Pani Marta opowiadała o swoim zamiłowaniu do wykonywanej pracy, o tym, co skłoniło ją do podjęcia własnej działalności gospodarczej oraz jaką szkołę trzeba ukończyć chcąc zostać fryzjerem. Największym poruszeniem stał się pokaz stylizacji włosów, który przeprowadzono na chętnych uczestnikach WTZ.
 
DORADCA ZAWODOWY – pani Anna z Wojewódzkiego Urzędu Pracy prezentowała szereg działań doradcy zawodowego zatrudnionego w WUP. Mówiła także o możliwościach skorzystania z projektów i programów kierowanych do osób niepełnosprawnych. 
 
KURATOR SĄDOWY – nasze warsztaty odwiedził przedstawiciel kuratorium sądowego. Zawód ten wymaga umiejętności niezwykłego podejścia do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, często rodzin z problemem alkoholowym lub posiadających wyrok sądowy, który nakazuje objąć nadzorem kuratorskim takie osoby. Pan Grzegorz opowiadał o swojej pracy, a uczestnicy mogli zadawać mu pytania. Zaproszony gość oprócz funkcji kuratora, pełni funkcję prezesa Śląskiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rozwoju Kultury, przy którym funkcjonuje szkoła „Logika”. Zaproponował naszym niepełnosprawnym uczestnikom możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, poprzez kontynuowanie kształcenia w gimnazjum dla dorosłych lub liceum ogólnokształcącym, mieszczącym się w tej szkole.