Hajery 2018

Konkursy wiedzy na temat górnośląskich tradycji i obyczajów, piosenki, przedstawienia oraz quizy – wszystko oczywiście w języku śląskim. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu był  miejscem, w którym uczniowie szkół specjalnych pokazali, że o Śląsku wiedzą naprawdę wiele. To była już III Regionalna Impreza Integracyjna dla Osób Niepełnosprawnych „Hajery 2018”. Patronem medialnym tegorocznej edycji był serwis zabrze24.info

W tym roku udział w zmaganiach wzięły cztery drużyny – ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 i z SPS 38 w Zabrzu oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” i Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”, również z Zabrza.

W pierwszym etapie uczestnicy tworzyli prace plastyczne o tematyce „Szychta na grubie”. W drugim wykonać musieli śląską piosenkę biesiadną, a w trzecim zaprezentować utwór w formie wiersza, prozy lub scenki rodzajowej – tematyka „Jo je hajer”. Czwarty i ostatni etap polegał na rywalizacji drużyn w konkursie wiedzy o pracy górników. Zwieńczeniem imprezy „Hajery 2018” było uroczyste wręczenie dyplomów.